TOP 5: największe atrakcje Opatowa – Świętokrzyskie

Jest miastem wyjątkowym, któremu turyści bardzo chętnie poświęcają uwagę. Opatów to cenne zabytki i wyjątkowe atrakcje, dzięki którym każdy z nas może spędzić tu czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście? Oto kilka propozycji dla tych, którzy chcą się zapoznać z najcenniejszymi skarbami Opatowa.

TOP 5. Ratusz miejski
Opatow Ratusz- ŚwiętokrzyskieKto w czasie wycieczki po terenie Opatowa trafi na tutejszy rynek, ten będzie mógł zobaczyć m. in. tak ciekawą budowlę, jaką jest ratusz miejski. Dzieje tego budynku sięgają XVI wieku, kiedy to z woli kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego powstał budynek, będący pierwotnie siedzibą pana miasta i jego świty. W XIX wieku w gmachu tym mieściły się koszary oraz cerkiew, z kolei od czasu odzyskania niepodległości, gmach ten zaczął służyć jako siedziba starostwa. Dziś gmach ten zachwyca swymi podcieniami oraz oszkarpowanymi narożami, a jego wnętrza wciąż służą władzom miasta.

TOP 4. Muzeum Geodezji i Kartografii
Jedyne w Polsce Muzeum Geodezji i Kartografii znajduje się właśnie na terenie Opatowa. Duże urządzenia geodezyjne do obróbki zdjęć, małe przyrządy pomiarowe oraz bogaty zbiór map katastralnych – oto atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania tego muzeum.Muzeum Opatów świętokrzyskie

 

 

TOP 3. Brama Warszawska
Opatów Brama WarszawskaCenna pamiątka z czasów świetności miasta oraz jedna z wizytówek Opatowa. Brama Warszawska, wzniesiona w latach 1520 – 30 ufundowana przez ówczesnego właściciela Opatowa – Krzysztofa Szydłowieckiego, jest jedyną bramą miejską, której udało się przetrwać do naszych czasów. Renesansowa attyka, herb rodziny Szydłowieckich oraz obraz Matki Bożej zawieszony na bramie przez ks. Szymona Pióro w 1922 roku – oto atrakcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej bramy.

TOP 2. Podziemna Trasa Turystyczna
Spacer po miejskich podziemiach może się okazać wspaniałą przygodą, a jednocześnie – wyjątkową lekcją historii. Podziemna Trasa Turystyczna, którą może się pochwalić Opatów, powstała na bazie dawnych kamienic kupieckich i znajdujących się pod nimi piwnic. Wejście do podziemi znajduje się przy opatowskim rynku, a dokładniej – w kamienicy oznaczonej numerem 18. Od 1984 roku to właśnie tu zwiedzanie miejskich podziemi zaczynają ci turyści, którzy chcą spojrzeć na Opatów i jego dzieje z nieco innej perspektywy. Podziemna trasa to odcinek o długości 400 metrów, który prowadzi przez ponad 40 podziemnych komór. Najniższy punkt znajduje się na głębokości 14 metrów. W podziemiach panuje chłód, zatem turyści muszą się nastawić na spacer w temperaturze około 8-10 stopni.

TOP 1. Romańska kolegiata
Opatow Romańska Kolegiata

Od lat Opatów jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez tych turystów, którzy lubią wędrować śladem romańskich budowli. Kolegiata, którą można zobaczyć w tym mieście, jest jedną z najcenniejszych perełek średniowiecznej architektury w naszym kraju. Kolegiata ta może się pochwalić historią sięgającą XII wieku, romańskimi portalami i oknami, a także młodszą polichromią, będącą ciekawym przykładem sztuki barokowej. Cenne obrazy oraz inne dzieła sztuki sakralnej sprawiają, że zwiedzenie tej świątyni każdemu dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Opatów jest wspaniałym miastem, a tutejsze atrakcje mogą zachwycić każdego. W zaplanowaniu wycieczki po tej części województwa świętokrzyskiego pomaga nam coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa oraz liczne przewodniki, dzięki którym bez problemu dotrzemy do interesujących nas obiektów.