Las Rembowski i jego walory lecznicze

Nie wszyscy wiedzą, że drzewa potrafią działać leczniczo na organizm człowieka. Spacer w lesie poprawia samopoczucie, a towarzyszące wędrówkom zapachy poprawiają kondycję fizyczną i psychiczną. Warto więc, w ramach terapii, wybrać się do lasu i poczuć właściwości drzew, takich jak na przykład, sosna, brzoza czy buk. Lecznicze działanie na ludzki organizm przejawiają również drzewa z Rembowskiego Lasu, położonego w województwie świętokrzyskim, w obrębie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego.

Lecznicze właściwości drzew
Prozdrowotne działanie drzew zaobserwowali już nasi przodkowie, którzy chętnie używali drzewnych ekstraktów w celu uśmierzania różnych dolegliwości. Do „dobrych” drzew, które mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka, zaliczano przede wszystkim lipę, brzozę, kasztanowiec i czarny bez. Takie rośliny nie tylko poprawiały samopoczucie i kondycję psychiczną, ale niosły także zbawienne ukojenie w przypadku różnych chorób. Po dziś dzień lekarze zalecają osobom chorym jak najczęstsze przebywanie wśród takich drzew, aby skutecznie walczyć z dolegliwościami. Wyciągi z lipy, brzozy lub sosny znajdziemy w lekach, syropach i popularnych kosmetykach pochodzenia naturalnego.
Drzewa, uważane w medycynie ludowej za złe „wampiry”, które niejako wysysały energię z człowieka, to przede wszystkim osika i topola. Warto więc przebywać przede wszystkim wśród drzew, takich jak brzoza i sosna, aby poczuć niezwykłe, naturalne właściwości. Rośliny te pochłaniają toksyny i brud z powietrza, oczyszczając atmosferę i dając kojący tlen. Udowodniono, że już jedna mała gałązka jodły syberyjskiej, jest w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniu.

Sosna – prozdrowotne właściwości
Sosnowy Las Agroturystyka Świętokrzyskie GrynwaldDrzewa iglaste, zwłaszcza jodły i sosny, których ekstrakty często znaleźć można w licznych olejkach eterycznych, doskonale sprawdzają się, jako lek w chorobach układu oddechowego. Właśnie dlatego, szpitale i kliniki często powstają pośród lasów sosnowych. Sosna to jeden z najpopularniejszych iglaków, posiadających liczne właściwości lecznicze. Ze względu na swoje cechy, sosnę od pradawnych czasów stosuje się w ziołolecznictwie, a syrop z sosny może być remedium na różne schorzenia. W celach leczniczych wykorzystuje się najczęściej pączki sosny, zastosowanie znajduje jednak także olejek sosny, jej kora, balsam, bursztyn i dziegieć. Olejek sosny, która posiada prawie 100 różnych odmian to także niezawodny środek do inhalacji. Do działań prozdrowotnych sosny można śmiało zaliczyć działanie rozkurczowe, dezynfekujące i bakteriobójcze. Ponadto, sosna ma zalety przeciwbiegunkowe i właściwości wykrztuśne.

Cenne właściwości brzozy
Brzozowy zakątek Las Rembowski Agroturystyka Świętokrzyskie GrynwaldNaukowcy potwierdzają także liczne prozdrowotne właściwości brzozy. Drzewo to ujemnie jonizuje powietrze, a to właśnie jony ujemne mają zbawienny wpływ na organizm człowieka. Spacery wśród brzozowych lasków polecane są osobom cierpiącym na depresję i stany lękowe. Atmosfera panująca w otoczeniu brzozowych drzew pomaga także łagodzić napięcie, radzić sobie ze stresem i poprawić ogólny stan psychiczny. Preparaty brzozowe przyspieszają gojenie ran, pomagają leczyć choroby kobiece i reumatyzm. Medycyna ludowa od dawien dawna wykorzystywała niemal wszystkie części drzewa, przede wszystkim korę, liście lub otrzymywany z brzozy olejek.
Ekstrakty z brzozy mogą być także stosowane do pielęgnacji włosów i skóry, także w licznych chorobach, między innymi łuszczycy. Sok otrzymywany z brzozy może także przynosić ulgę w chorobach wrzodowych i reumatyzmie. Popularny, zdrowszy cukier, ksylitol, także otrzymuje się z brzozy. Słodzik ten może być alternatywą dla cukru tradycyjnego, posiada bowiem mniej kalorii i ma niższy indeks glikemiczny.

Wybierz swoje drzewo
Drzewa Rembowskiego Lasu, pomagają walczyć z różnymi schorzeniami i złagodzić dolegliwości. Warto jednak znać określone cechy i właściwości konkretnych drzew występujących w lesie, aby jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Znawcy zalecają długie spacery wśród obecnych drzew, namawiają nawet, aby przytulić się do określonego drzewa i jakoby wchłonąć jego prozdrowotne cechy. Oprócz sosen i brzóz, w Rembowskim Lesie występują także takie drzewa, jak buki, jarzębiny, dęby lub czarne bzy. Buk złagodzi stresy i ukoi nerwy, spacery wśród buków polecane są więc zwłaszcza osobom cierpiącym na depresje i choroby psychiczne. Co więcej, buki działają zbawiennie na osoby, które zmagają się z chorobami nerek, układu krążenia lub gardła.
Czarny bez działa moczopędnie, a herbata z wyciągiem pomaga leczyć przeziębienia i wspomaga system odpornościowy. Roślina ta odpowiada także za szybsze gojenie różnych ran. Od lat znane jest także lecznicze działanie jarzębiny, która nie tylko pomaga pozbyć się nałogów, ale także działa przeciwzapalnie, rozwalniająco i ściągająco, co jest szczególnie istotne w chorobach układu pokarmowego i trawiennego. Jarzębina zawiera także w swoim składzie dużą zawartość witaminy C. Podobna ilość znajduje się w owocach cytrusowych.
Drzewem o silnych wartościach leczniczych jest także dąb. Nie bez przyczyny mówi się, „silny jak dąb” lub „potężny jak dąb”. Drzewo to pomaga przy osłabieniu organizmu i nawet kilkuminutowe dotykanie dębowego pnia może wspomóc ogólną kondycję ciała. Lipa z kolei pozwala ukoić nerwobóle, a codzienne picie lipowej herbatki łagodzi kaszel, działa napotnie i wykrztuśnie.

Wakacje wśród drzew ulgą dla zdrowia
pensjonat agroturystyczny grynwaldSpacerować wokół drzew i przytulać pnie, a także dotykać kory można w Lesie Rembowskim, który znajduje się w obrębie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Nie bez przyczyny, w okolicach Lasu Rembowskiego, często organizowane są wakacje, zielone szkoły i obozy. Turyści wybierają zwłaszcza krainę Góry Świętokrzyskie, gdzie działa Agroturystyka „Grynwald”. Ośrodek noclegowy znajduje się w pobliżu najważniejszych atrakcji, a co najważniejsze pośród cennych dla zdrowia drzew. Agroturystyka „Grynwald” to połączenie dobrej rekreacji i łatwo dostępnych atrakcji turystycznych, historycznych i naturalnych. Warto więc skorzystać z oferty ośrodka, aby cieszyć się dobroczynnym wpływem obecnego lasu.