TOP 5: największe atrakcje Opatowa – Świętokrzyskie

Jest miastem wyjątkowym, któremu turyści bardzo chętnie poświęcają uwagę. Opatów to cenne zabytki i wyjątkowe atrakcje, dzięki którym każdy z nas może spędzić tu czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście? Oto kilka propozycji dla tych, którzy chcą się zapoznać z najcenniejszymi skarbami Opatowa.

TOP 5. Ratusz miejski
Opatow Ratusz- ŚwiętokrzyskieKto w czasie wycieczki po terenie Opatowa trafi na tutejszy rynek, ten będzie mógł zobaczyć m. in. tak ciekawą budowlę, jaką jest ratusz miejski. Dzieje tego budynku sięgają XVI wieku, kiedy to z woli kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego powstał budynek, będący pierwotnie siedzibą pana miasta i jego świty. W XIX wieku w gmachu tym mieściły się koszary oraz cerkiew, z kolei od czasu odzyskania niepodległości, gmach ten zaczął służyć jako siedziba starostwa. Dziś gmach ten zachwyca swymi podcieniami oraz oszkarpowanymi narożami, a jego wnętrza wciąż służą władzom miasta.

TOP 4. Muzeum Geodezji i Kartografii
Jedyne w Polsce Muzeum Geodezji i Kartografii znajduje się właśnie na terenie Opatowa. Duże urządzenia geodezyjne do obróbki zdjęć, małe przyrządy pomiarowe oraz bogaty zbiór map katastralnych – oto atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania tego muzeum.Muzeum Opatów świętokrzyskie

 

 

TOP 3. Brama Warszawska
Opatów Brama WarszawskaCenna pamiątka z czasów świetności miasta oraz jedna z wizytówek Opatowa. Brama Warszawska, wzniesiona w latach 1520 – 30 ufundowana przez ówczesnego właściciela Opatowa – Krzysztofa Szydłowieckiego, jest jedyną bramą miejską, której udało się przetrwać do naszych czasów. Renesansowa attyka, herb rodziny Szydłowieckich oraz obraz Matki Bożej zawieszony na bramie przez ks. Szymona Pióro w 1922 roku – oto atrakcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej bramy.

TOP 2. Podziemna Trasa Turystyczna
Spacer po miejskich podziemiach może się okazać wspaniałą przygodą, a jednocześnie – wyjątkową lekcją historii. Podziemna Trasa Turystyczna, którą może się pochwalić Opatów, powstała na bazie dawnych kamienic kupieckich i znajdujących się pod nimi piwnic. Wejście do podziemi znajduje się przy opatowskim rynku, a dokładniej – w kamienicy oznaczonej numerem 18. Od 1984 roku to właśnie tu zwiedzanie miejskich podziemi zaczynają ci turyści, którzy chcą spojrzeć na Opatów i jego dzieje z nieco innej perspektywy. Podziemna trasa to odcinek o długości 400 metrów, który prowadzi przez ponad 40 podziemnych komór. Najniższy punkt znajduje się na głębokości 14 metrów. W podziemiach panuje chłód, zatem turyści muszą się nastawić na spacer w temperaturze około 8-10 stopni.

TOP 1. Romańska kolegiata
Opatow Romańska Kolegiata

Od lat Opatów jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez tych turystów, którzy lubią wędrować śladem romańskich budowli. Kolegiata, którą można zobaczyć w tym mieście, jest jedną z najcenniejszych perełek średniowiecznej architektury w naszym kraju. Kolegiata ta może się pochwalić historią sięgającą XII wieku, romańskimi portalami i oknami, a także młodszą polichromią, będącą ciekawym przykładem sztuki barokowej. Cenne obrazy oraz inne dzieła sztuki sakralnej sprawiają, że zwiedzenie tej świątyni każdemu dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Opatów jest wspaniałym miastem, a tutejsze atrakcje mogą zachwycić każdego. W zaplanowaniu wycieczki po tej części województwa świętokrzyskiego pomaga nam coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa oraz liczne przewodniki, dzięki którym bez problemu dotrzemy do interesujących nas obiektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *