Zielone Szkoły by zapobiec przed chorobami cywilizacyjnymi u dzieci

Zielone szkoły w Górach świętokrzyskich

Szybkie tempo życia, brak bliskiego kontaktu z przyrodą, lekceważenie podstawowych zasad żywienia i higieny snu u dzieci to bolączki współczesnej cywilizacji. Alternatywą mogą być zielone szkoły – tygodniowe wyjazdy do miejsc, które oferują odmienne formy spędzania czasu i stylu życia.

Dlaczego dzieci nie chcą bawić się na dworze

Dynamiczny rozwój technologii elektronicznej, w szczególności urządzeń multimedialnych oraz internetu sprawił, że dziś praktycznie każdy dorosły posługuje się na co dzień smartfonem lub tabletem. Potrzeba zielonej szkoły by dzieci nie były tak wpatrzone w smartfony-zielone szkoły w górach świętokrzyskichKupowanie tych urządzeń dzieciom wynika po części z ich chęci dorównania rówieśnikom, po części z wygody rodziców – nie chcą dzielić się swoimi „zabawkami”, wolą by dzieci miały własne egzemplarze.W efekcie mamy pokolenie dzieci wpatrzonych w telefony, tablety i ekrany komputerów. Dzieci, które praktycznie nie wychodzą z domu, bo nie widzą takiej potrzeby. Mamy też pokolenie dzieci, które borykają się z problemami ze snem, koncentracją, są podatne na depresje i inne choroby cywilizacyjne. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną wielorakich zaburzeń jest wpływ niebieskiego światła, emitowanego przez wyświetlacze telefonów i monitory komputerów. Niebieskie światło, serwowane oczom w nadmiarze, zaburza produkcję melatoniny, co bezpośrednio prowadzi do problemów z zasypianiem. Brak snu przekłada się na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w dzień.

Zagrożenia wynikające z życia w mieście

Dzieci z wielkich miast nie wiedzą, co to świeże powietrze, nie znają smaku prawdziwego jedzenia, nie bawią się na dworze. Zamiast tego ich płuca atakowane są spalinami i wszechobecnym smogiem. Zamiast smacznych i zdrowych posiłków często jedzą dania kupowane w budkach z fast-foodami, są narażone na GMO oraz żywność niewiadomego pochodzenia. Nawet te warzywa i owoce, które można kupić na bazarach miejskich, nie zawsze są wolne od pozostałości po nawozach sztucznych. W efekcie dzieci jedzą smaczne i dorodnie wyglądające owoce i warzywa, w których próżno szukać witamin i minerałów. Niebezpiecznie często sięgają po białe pieczywo i słodycze. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe prowadzą do otyłości, a w dorosłym wieku do chorób bezpośrednio z nią związanych, np. cukrzycy, otłuszczenia wątroby, wrzodów żołądka. Duże ośrodki miejskie to także konieczność stałego przebywania w polu elektromagnetycznym wytwarzanym przez wszechobecne nadajniki.

Rola zielonej szkoły w kształtowaniu prawidłowych nawyków

Wycieczki szkolne, a w szczególności zielone szkoły, to idealny sposób, by pokazać dzieciom, że można żyć inaczej. Na nic teoretyzowanie na temat zdrowego stylu życia, niebezpieczeństw związanych z długotrwałym korzystaniem z komputera czy jedzeniem hamburgerów, jeśli nie można pokazać alternatywy dla takich zachowań. A co jest taką alternatywą? Pobyt z dala od wielkomiejskiego zgiełku, w bliskim sąsiedztwie natury, w miejscu, gdzie rytmu dnia nie wyznacza telewizja i komputer. Szkoła odgrywa bardzo dużą rolę w edukacji młodego pokolenia. Mowa nie tylko o wtłaczaniu wiedzy w umysły nieletnich, ale także kształtowaniu w uczniach prawidłowych nawyków, umiejętności odróżniania tego, co zdrowe i potrzebne, od niezdrowego i niepotrzebnego, aczkolwiek wygodnego. Zielone szkoły w Górach świętokrzyskichCykliczne wyjazdy na zielone szkoły pozwalają dzieciom naocznie przekonać się, że można oddychać świeżym, czystym powietrzem, jeść zdrowe jedzenie, spać osiem lub więcej godzin bez przerwy i bez problemów z zasypianiem.Można też uczyć się inaczej, niż siedząc w szkolnej ławce. Wykształcenie nawyku i potrzeby kontaktu z przyrodą już w młodym wieku, na pewno zaowocuje w dorosłym życiu dobrym zdrowiem i umiejętnością zachowania proporcji między korzyściami i zagrożeniami wynikającymi ze zdobyczy cywilizacji.

Atrakcje Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie od lat postrzegane są jako idealne miejsce na organizację zielonych szkół. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, które może zaoferować tak wiele różnorakich atrakcji zgrupowanych w blisko siebie. Znajdziemy tu nie tylko walory przyrodnicze (o co w górach nietrudno), ale także geologiczne, historyczne, edukacyjne, a nawet religijne. Organizatorzy zielonych szkół mają tu naprawdę duże pole do popisu. Góry Świętokrzyskie są tak bogate w atrakcje dla najmłodszych, że bez trudu da się w tym samym miejscu zorganizować kilka cykli zielonej szkoły i za każdym razem można zaproponować dzieciom inny program. Oczywiście wszystko to jest możliwe pod warunkiem znalezienia idealnej lokalizacji, w której można zakwaterować uczniów. Takiej, która będzie spełniała wszystkie przepisy związane z bezpieczeństwem, ponadto zapewni wygodne lokum i pakiet rozrywek.

Zielone szkoły w pensjonacie Grynwald

pensjonat agroturystyczny grynwald najlepszy w górach świętokrzyskich dla zielonej szkołyGrynwald to miejsce, które można uznać za wzorcowe, jeśli chodzi o zakwaterowanie zielonych szkół. Duży, pięciohektarowy teren daje niezliczone możliwości obcowania z przyrodą, jakiej nie brakuje w Rembowskim lesie. Pensjonat agroturystyczny wraz z przylegającym terenem jest w całości ogrodzony, dzieci nie są narażone na żadne czyhające na zewnątrz niebezpieczeństwa. W zalesionej części działki rozmieszczone są zadaszone wiaty, gdzie mogą odbywać się zajęcia dydaktyczne dla dzieci. Do dyspozycji dzieci z zielonej szkoły  są boiska do gry w piłkę nożną i w siatkówkę, dziewięciodołkowe pole do disc golfa oraz duży plac zabaw. W pensjonacie czeka duży salon z kominkiem, w którym na każdym turnusie odbywa się dyskoteka w starym stylu – z nieodłączną grą świateł w stylu disco. Pensjonat agroturystyczny Grynwald wyraźnie wyróżnia się pozytywnie na świętokrzyskiej mapie ośrodków przystosowanych do przyjmowania zielonych szkół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *